In de voetsporen van Jacky Blot
24-06-2026
#jacky blot
Door Deborah Schilperoort

In de voetsporen van Jacky Blot 

Artikel Proefschrift juni 2026

Tijdens de PAXXX-proeverij van enige tijd geleden in restaurant De Badcuyp in Amsterdam, presenteerde Jean-Philippe Blot twee masterclasses, gewijd aan zijn Loire-domeinen Taille aux Loups en Domaine de la Butte. Hij volgt hier in de voetsporen van zijn vader, de legendarische Jacky Blot, die in 2023 overleed.

Jacky Blot was een van de meest toonaangevende wijnmakers uit de Loire-streek. Samen met zijn collega-producent François Chidaine slaagde hij erin Montlouis definitief uit de schaduw van het grotere en bekendere Vouvray te halen als het gaat om cheninwijnen van niveau. Maar ook de cabernet francs die hij op zijn wijngoed in Bourgueil produceerde zijn van zeer hoog niveau. Die kwaliteit is te danken aan Blot’s perfectionisme, de strenge selectie van het zo laat mogelijk geoogste fruit, de minimale interventie bij het wijnmaken, en de Bourgogne-achtige focus op afzonderlijke percelen. Alles was gericht op het produceren van wijnen met een zo natuurlijk mogelijke expressie, van de druif en van het terroir.

Blot overleed in 2023 op 75-jarige leeftijd. Zijn zoon Jean-Philippe heeft sindsdien de leiding over het bedrijf en volgt qua filosofie en werkwijze in de voetsporen van zijn vader.


Deborah Schilperoort en Jean-Philippe BlotDéborah Schilperoort (Au Paradis) en Jean-Philippe Blot

Masterclass BlotJ.P. Blot presenteert zijn wijnen

In 1989 kocht Jacky Blot het Domaine de la Taille aux Loups in de kleine Loire-appellatie Montlouis. Het landgoed bestond uit 8 hectare met oude tot zeer oude stokken chenin blanc. In de loop der jaren groeide het totale bezit aan tot zo’n 45 hectare. Blot kocht meer oude wijngaarden, waaronder de 12 hectare grote Clos de Mosny in Montlouis, en enkele toppercelen in Vouvray: Clos de la Bretonnière (4 ha), Clos de Venise (1 ha). Omdat de Vouvray-druiven gevinifieerd worden in de kelder van het domein in Montlouis, mag er geen Vouvray op het etiket van deze wijnen staan, en worden ze gebotteld als Vin de France.

In 2002 volgde Domaine de la Butte in Bourgueil: 16 hectare cabernet franc op een zuidelijk georiënteerde helling. Het duurde een jaar of zeven voordat de natuurlijke balans hier hersteld was en de wijngaard de gewenste kwaliteit opleverde. Elk deel van de helling heeft een eigen cuvée: Le Haut de la Butte, Mi-Pente en Pied de la Butte.

De wijngaarden worden op biologische wijze bewerkt, er wordt rigoreus gesnoeid en de oogst vindt plaats in verschillende tries.
Van chenin maakt Blot het complete spectrum: sec, moelleux, liquoreux en mousserend. De wijnen komen tot stand via een lange, trage gisting in barrique, zonder toevoeging van gistcellen en zonder chaptalisatie. De houtrijping duurt 6 tot 12 maanden, afhankelijk van de cuvée, waarbij het gebruik van nieuw hout beperkt blijft.

De wijnen van Blot worden, mede dank zij de beperkte houtinvloed, gekenmerkt door verfijning, precisie, mineraliteit en levendigheid en laten zich goed inzetten bij de maaltijd. Daarbij bezitten ze een groot ouderingspotentieel.

Lees de proefnotities van Jan en Kyra van Lissum in het originele artikel:
24-06-2026
#jacky blot
Door Deborah Schilperoort
Vorig artikel
Om verder te gaan moet je 18 jaar of ouder zijn.
Door op “Ja” te klikken verklaar je 18 jaar of ouder te zijn